Olej opałowy jest jednym z kluczowych materiałów grzewczych wykorzystywanych w wielu sektorach przemysłu oraz w gospodarstwach domowych. Jego popularność wynika głównie z wysokiej wartości opałowej i wydajności. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które często pojawia się wśród użytkowników tego surowca: „ile waży litr oleju opałowego?”.
Ile waży litr oleju opałowego?
Średnia waga litra oleju opałowego wynosi około 0,84 kg. Wspomniana wartość została przyjęta przez Ministra Środowiska (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2005 r. (Dz.U. Nr 252, poz. 2128)) i obowiązuje zarówno w przypadku oleju opałowego, jak i napędowego. Wiedza o wadze oleju opałowego jest niezbędna podczas transportu, przechowywania oraz wykorzystywania go w różnych procesach przemysłowych, a także naliczaniu opłat za korzystanie ze środowiska.

Co jest lżejsze – litr oleju opałowego czy litr wody?
Przeliczanie litrów paliwa na kilogramy w stosunku 1:1 to często popełniany błąd. Okazuje się, że woda ma znacznie wyższą gęstość niż olej opałowy czy napędowy. Oznacza to, że litr wody jest cięższy od litra oleju opałowego o około 160 gramów. Nie jest to oczywiste, głównie ze względu na szczególne właściwości i zastosowanie oleju opałowego. Analogicznie należy pamiętać o znacznie niższej gęstości benzyny, przez co jej litr waży około 0,75 kg. Jeszcze lżejszy jest gaz LPG – litr gazu waży około 0,51 kg.
Czy waga oleju może ulec zmianie?
Temperatura ma bezpośredni wpływ na gęstość i w rezultacie na wagę wielu substancji, w tym oleju opałowego. W miarę spadku temperatury olej opałowy staje się gęstszy, co sprawia, że jego waga rośnie. W praktyce oznacza to, że zimą, kiedy temperatury są niższe, litr oleju opałowego będzie ważył nieco więcej niż w cieplejszych miesiącach. Gęstość oleju zależy także od jego składu chemicznego oraz warunków ciśnieniowych.
Waga oleju opałowego a użytkowanie instalacji olejowej
Korzystanie z oleju opałowego niesie za sobą wiele korzyści. Jest to paliwo o wysokiej wartości opałowej (w przypadku oleju Ekoterm – min. 42,6 MJ/kg), co oznacza, że jest w stanie wygenerować dużo ciepła z niewielkiej ilości paliwa. Ponadto podawanie oleju opałowego do systemu ogrzewania jest w pełni zautomatyzowane, co w porównaniu do paliw stałych (węgla, drewna, miału) jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Problemem paliw stałych jest konieczność manualnej obsługi, co ze względu na ich wagę może być problematyczne i czasochłonne. W przypadku oleju opałowego taki kłopot nie występuje.
Waga oleju opałowego – podsumowanie
Olej opałowy to innowacyjne i ważne źródło ciepła, który odgrywa ważną rolę w globalnym miksie energetycznym. Posiadanie ogrzewania olejowego skłania jego użytkowników do zdobywania nowych informacji. Jest to dobra praktyka, dzięki której można stać się świadomym konsumentem.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił kwestię wagi oleju opałowego. Więcej informacji – dotyczących zarówno oleju opałowego, jak i możliwości jego zakupu – znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Ekoterm.pl.