Elektrownie wiatrowe – znaczenie dla przyszłej energetyki


Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych i przyjaznych dla środowiska naturalnego źródeł jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi dzisiaj ludzkość. Paliwa takie jak ropa, węgiel czy gaz były wykorzystywane w energetyce przez całe dziesięciolecia, ale ze względu na liczne wady pojawia się konieczność odchodzenia od nich. Nowoczesna technologia poszukuje źródeł prądu m.in. w środowisku naturalnym. Jednym z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii jest obecnie wiatr.

Jak działa elektrownia wiatrowa?

Ogromne wiatraki ustawione w polach czy nad brzegami mórz nie są dziś rzadkim widokiem. Pokazuje to, że wykorzystywanie wiatru do produkcji energii elektrycznej przybiera obecnie na sile.

Zasada działania elektrowni wiatrowych jest stosunkowo prosta. Wiejący wiatr wprawia w ruch wiatraki, a ich energia kinetyczna jest następnie przekształcana w energię elektryczną. Oczywiście, do uzyskania dużych ilości energii nie wystarczy jeden wiatrak. Z tego powodu buduje się całe farmy wiatrowe, które nierzadko zajmują kilkaset kilometrów kwadratowych.

Przykładem jest tu farma wiatrowa Gawłowice. Położona w województwie kujawsko – pomorskim, jest jedną z najciekawszych tego typu inwestycji w Polsce. Pierwszy jej etap został ukończony w 2014 roku, a po kolejnych rozbudowach farma posiada ostatecznie osiemnaście turbin. Pozwala to na produkcję rzędu 48 mW energii elektrycznej; taka ilość jest wystarczająca do zasilenia około 80 tysięcy przeciętnych gospodarstw domowych. Jednocześnie energia uzyskana w taki sposób jest znacznie tańsza i przyjazna dla środowiska.

Elektrownię wiatrową – oczywiście o dużo mniejszej skali – każdy może postawić również przy własnym domu. Zamontowanie na dachu czy dowolnym innym, wietrznym miejscu turbiny wiatrowej pozwala na uzyskanie pewnej ilości darmowej energii elektrycznej. Niewielkie turbiny tego typu wystarczą do prostych zadań jak zasilanie automatycznej bramy wjazdowej. Nieco większe są już jednak wystarczające do pokrycia pewnej części zapotrzebowania energetycznego w domu.

Energia wiatrowa – mankamenty

Oczywiście, nie istnieje rozwiązanie pozbawione wad. Również w przypadku farm wiatrowych trzeba pamiętać o kilku mankamentach. Do najważniejszych z nich należą:

  • Zagrożenie dla środowiska. Mimo tego, że elektrownie wiatrowe nie emitują żadnych szkodliwych spalin, to ich istnienie zagraża m.in. wędrownym ptakom.
  • Duże uzależnienie od czynników zewnętrznych. Elektrownie takie potrzebują do działania wiatru, a ten nawet w najbardziej wietrznych regionach nie zawsze wieje z wystarczającą siłą. Z tego powodu zwykle nie jest to w pełni niezależne źródło energii, bowiem zawsze istnieje ryzyko przerw w pracy.
  • Duże koszty. Zbudowanie większej farmy wiatrowej to bardzo duża inwestycja. Oczywiście praktycznie darmowa energia jaka jest produkowana w takich elektrowniach, rekompensuje te wydatki, ale inwestycje te często zwracają się dopiero po długim czasie.

Mimo kilku wad, elektrownie wiatrowe nadal pozostają w czołówce najlepszych odnawialnych źródeł energii.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *